Küresel fırıncılık enzimleri pazarı, çeşitli fırınlanmış gıda maddelerinin kalitesini, dokusunu ve ömrünü artırma yeteneğine sahiptir. Bunun, fırıncılık enzimlerinin diğer önemli fonksiyonel özellikleriyle birleştiğinde, küresel fırıncılık enzimleri pazarını yönlendirmesi beklenmektedir. Fortune Business Insights, “Fırıncılık Enzimleri Pazar Büyüklüğü, Payı ve Ürün Türüne Göre (Karbohidraz, Proteaz, Lipaz) Küresel Eğilim, Uygulamaya Göre (Ekmek, Kek ve Hamur İşleri, Kurabiye ve Bisküvi) başlıklı bir raporda küresel pazara ayrıntılı bir genel bakış sunar.  , Ve Coğrafya Tahmini 2029’a Kadar.” Rapor, pazarda yaygın olan eğilimlere odaklanan ayrıntılı bir pazar araştırması sunar. Ayrıca ürün türü, uygulama ve coğrafya açısından pazarı bölümlere ayırır. Buna ek olarak, rapor, okuyucularımızın yiyecek ve içecek endüstrisindeki mevcut pazar durumunu bilmelerine yardımcı olan fırsatlar, sürücüler, kısıtlamalar ve tehditlerin ayrıntılı bir analizini sunar. Kilit oyuncular ve ilgili pazar payları tarafından benimsenen stratejileri vurgulayarak rekabet ortamı hakkında bilgi sağlar.

Fırın enzimleri, unun karıştırma süresini ve işlenebilirliğini iyileştirebilir. Buna ek olarak, unlu mamül üreticileri arasındaki talebi artıran oksidasyonu artırmaya yardımcı olurlar. Gelişmiş ülkelerdeki insanlar giderek daha fazla unlu mamül ürünleri tüketiyor. Bunun bir sonucu olarak, önümüzdeki yıllarda fırıncılık enzimlerine olan talebi artırması bekleniyor. Paketlenmiş ve yemeye hazır gıdalara yönelik gelişen tüketici tercihinin piyasayı yönlendirmesi bekleniyor. Buna ek olarak, insanlar giderek daha fazla sağlıklı ve besleyici gıda tüketimine odaklanmaktadır. Bu da gıda üreticilerini tüketicilerin özel ihtiyaçlarına göre yenilikçi gıda ürünleri geliştirmeye teşvik ediyor. Yenilikçi gıda ürünlerine yönelik artan talep nedeniyle, çok sayıda özelliği nedeniyle fırıncılık enzimlerinin satışlarının artması bekleniyor. Dahası, Bazı eyaletlerdeki hükümetler, temiz etiketli ve çevre dostu ürünlerin geliştirilmesi için katı yasalar uygulamayı planlıyor. Bu çerçevede, küresel pazarın tahmin süresinde önemli oranda yükselmesi bekleniyor.

Örnek Rapor İsteyin

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/sample/bakery-enzymes-market-100531

 

Yüksek Ekmek Tüketimi Nedeniyle Pişirme Enzimlerine Talep Artıyor

Ürün çeşidine göre karbohidrazın tahmin edilen yıllarda küresel pazarda maksimum paya sahip olması beklenmektedir. Bu, unlu mamüllerin üretiminde bu ürünün artan kullanımına atfedilebilir. Bu ürün, öngörülen ufukta bu ürün tipine olan talebi artırması beklenen yüksek termal stabilite, gıda ürünlerinin raf ömrünü ve dokusunu iyileştirme gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

Uygulamaya göre, ekmek, gelişmiş ekonomilerde insanlar arasında yüksek oranda tüketildiğinden, ekmek segmentinin küresel pazara öncülük etmesi bekleniyor. Ekmekler büyük ölçüde hamburger, sosisli sandviç, sandviç ve diğerleri gibi yiyeceklerde kullanılır. Bunu göz önünde bulundurarak, fırıncılık enzimlerine olan talebin tahmin yıllarında artması beklenmektedir.

Kuzey Amerika’da Pazarı Artırmak için Kolay Gıdalara Yönelik Artan Tüketici Eğilimi   

Bölgeler dikkate alındığında, tahmin ufkunda Kuzey Amerika’nın küresel pazara hakim olması bekleniyor. Özellikle ABD’deki insanlar, giderek artan bir şekilde, pişmiş gıdaları içeren paketlenmiş ve hazır gıdaları tüketmektedir. Bunun bir sonucu olarak, Kuzey Amerika’daki pazarda büyümeyi sağlaması bekleniyor. Asya Pasifik’teki pazarın, gıda işleme endüstrisindeki artan gelişmeler nedeniyle hızla genişlemesi bekleniyor. Bu, APAC’ın bazı büyük ekonomilerinde, özellikle Çin ve Hindistan’da artan nüfusa bağlanabilir. Bu bölgelerdeki şirketler büyük ölçüde yeni ürün lansmanlarına odaklanıyor. Bunun, hükümetin fırıncılık enzimlerinin kullanımına yönelik artan desteğiyle birleştiğinde, 2018 ve 2029 yılları arasında pazarın genişlemesine katkıda bulunması bekleniyor.

Raporu Satın Almadan Önce Sorgulayın

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/bakery-enzymes-market-100531

 

Rapora göre, küresel fırıncılık enzimleri pazarında faaliyet gösteren önde gelen oyunculardan bazıları şunlardır:

  • DowDuPont Inc.
  • Novozymes A/S
  • Kraliyet DSM’si
  • AB Enzimler GmbH
  • Engrain
  • Dyadic International Inc.
  • Gelişmiş Enzim Teknolojileri Sınırlı
  • SternEnzym GmbH & Co KG
  • Haritalar Enzim Sınırlı
  • Amano Enzim A.Ş.

 

Fortune Business Insights™ uzman kurumsal analiz ve doğru veriler sunarak her büyüklükteki kuruluşun zamanında kararlar almasına yardımcı olur. Müşterilerimiz için yenilikçi çözümler tasarlayarak, onların işlerine özgü zorlukları çözmelerine yardımcı oluyoruz. Amacımız, faaliyet gösterdikleri pazara ayrıntılı bir genel bakış sunarak müşterilerimizi bütünsel pazar istihbaratıyla güçlendirmektir.

Bizimle iletişime geçin:

Fortune Business Insights™ Pvt. Ltd.

9. Kat, İkon Kulesi,

Afiş – Mahalunge Yolu,

Baner, Pune-411045, Maharashtra, Hindistan.

Telefon:

ABD: +1 424 253 0390

Birleşik Krallık: +44 2071 939123

APAC: +91 744 740 1245

E-posta:  [email protected]

Fortune Business Insights™

LinkedIn  | heyecan  | Bloglar