Fortune Business Insights ™ , “ Spirulina Pazarı, 2022-2029 ” başlıklı raporunda, küresel spirulina pazar büyüklüğünün COVID-19 hastaları için potansiyel faydaları nedeniyle hızla genişlemesi öngörülmektedir .

İsrail ve İzlandalı bilim adamları tarafından Şubat 2021’de ‘Marine Biotechnology’ dergisinde yayınlanan bir araştırma, mavi-yeşil alglerden elde edilen özütlerin COVID-19 hastalarının ciddi şekilde hastalanmasını önleyebileceğini öne sürüyor. Bilim adamlarına göre, geliştirilmiş bir spirulina türevi, akciğerlerde koronavirüs tarafından tetiklenen ve akut solunum sıkıntısına neden olabilen sitokin fırtınasının olasılığını %70 oranında azaltabilir. Bu mümkündür, çünkü bu algden elde edilen ekstrakt, vücuttaki anti-enflamasyon, anti-tümör ve anti-oksidasyon aktivitelerini artıran pigment bağlayıcı bir protein içerir. Hindistan Bilim Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü’nden (IISER) araştırmacılar tarafından Haziran 2020’de yürütülen bir başka çalışma, spirulina özlerinin potansiyel olarak SARS, MERS ve SARS-2 spike psödotipli virüsün in vitro girişini engelleyebileceğini buldu. Böylece,

COVID19 Etkisi ile Örnek PDF Broşürü Alın:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/request-sample-pdf/spirulina-market-102479

Pazar Segmentasyonu

Tür açısından pazar, Arthrospira platensis ve Arthrospira maxima olarak bölümlere ayrılmıştır. Forma göre, piyasa toz, tablet ve sıvı olarak ayrılmıştır. Uygulamaya göre, pazar yiyecek ve içecek, diyet takviyeleri, kozmetik ve kişisel bakıma dönüştü. Bölge bazında pazar, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Güney Amerika ve Orta Doğu ve Afrika genelinde analiz edilmiştir.

Rapor Neler Sunar?

Rapor, piyasa rakamlarının doğru bir hesaplamasını sunar ve pazarın büyüklüğünü, payını ve büyümesini şekillendiren faktörlerin, eğilimlerin ve kısıtlamaların kapsamlı bir analizini sunar. Buna ek olarak, rapor, pazar bölümlerinin dikkatli bir çalışmasını kapsar ve bölgesel dinamiklerin ve pazarın rekabetçi ortamının ayrıntılı bir incelemesini sunar.

Sürüş faktörü

Startup’ların Pazarı Yönlendirecek Spirulina Tabanlı Yenilikleri

Yosun bazlı gıda alanındaki girişimlerin ortaya çıkması, inovasyonu teşvik ediyor ve spirulina pazarının büyümesini hızlandırıyor. Bu girişimler, büyüyen vegan nüfusun taleplerini karşılamak amacıyla yosun bazlı gıda ürünleri geliştirmeye odaklanmıştır. Örneğin, Şubat 2019’da Hindistan merkezli bir girişim olan Prolgae, spirulina ve özlerinden formüle edilmiş vegan çikolatalar ve kurabiyeler yarattı. Ayrıca, Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, bu yosun türü, yetersiz beslenmeye karşı potansiyel bir araç olarak görülüyor ve birkaç şirketi yosun bazlı gıda maddeleri üretmeye ve bunları herkes için erişilebilir hale getirmeye teşvik ediyor. Örneğin Ekim 2018’de Proalgae, Hindistan ve Afrika’da yetersiz beslenmeyle mücadele etmek için yüksek kaliteli, güneşte kurutulmuş spirulina üretme planlarını açıkladı. Diğer bazı girişimler, bu alg’in süper gıda statüsünü popülerleştirmeyi amaçlıyor. Örneğin, Ocak 2021’de başlatılan bir girişim olan SNACK Brand, bu alglerin kümeler ve tozlar biçiminde çiftlikte taze versiyonlarını geliştirecek ve bunları keten tohumu ve kuru meyveler gibi besin açısından yoğun bileşenleri birleştirecek.

Bölgesel Görüşler

Asya Pasifik Pazar Büyümesini İlerlemek için Yaygın Spirulina Üretimi

Asya Pasifik’in Kore, Çin ve Endonezya’daki yüksek alg üretimi nedeniyle tahmin döneminde spirulina pazar payına hakim olması bekleniyor. Süt ürünü olmayan ürünlerde bu alg türlerinin nutrasötiklerle artan şekilde harmanlanmasının bölgesel pazar büyümesini daha da desteklemesi bekleniyor. Avrupa’daki pazar, büyük ölçüde kıtadaki doğal gıda boyalarına yönelik artan talep tarafından yönlendirilecek. Fransa ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde, veganlığın artan şekilde benimsenmesi ve gıda endüstrisinde doğal, besin açısından zengin içeriklere yönelik artan talep de bölgesel pazara yardımcı olacaktır. Temiz etiketli yiyecek ve içecek ürünleri tercihinin giderek arttığı Kuzey Amerika’da da benzer eğilimler öngörülmektedir.

Rekabetçi Peyzaj

Piyasayı Canlandırmak İçin Gıda Formülasyon Teknolojilerindeki Gelişmeler

Bu pazarın dinamikleri, araştırma kurumları ve özel şirketler tarafından müjdelenen gıda formülasyon teknolojilerindeki gelişmişlik tarafından yönlendiriliyor ve şekilleniyor. Spirulina’nın gıda endüstrisinde ortaya çıkışı, bu pazarda çok sayıda yenilik yolunu açmıştır ve kilit oyuncular, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırımlarını artırarak bu fırsatlardan yararlanmakta ve böylece pazardaki konumlarını sağlamlaştırmaktadır.

Sanayi Geliştirme:

 • Ağustos 2019: ScotBio, spirulina alglerinde bulunan mavi pigment olan fikosiyanin miktarını artırmaya yönelik yeni bir tekniğin geliştirildiğini duyurdu. Şirkete göre, yenilik, bu alglerin kapalı alanda yetiştirilen çeşitlerinin gıda şirketleri için uygun maliyetli bir seçenek olmasını sağlayacak. 

Spirulina Piyasa Raporunda Kapsanan Önemli Oyuncuların Listesi:

 • Fraken Biochem Co., Ltd.
 • Dongtai Şehri Spirulina Biyo-mühendislik A.Ş.
 • Algenol Biyoyakıtlar A.Ş.
 • DIC Şirketi
 • Parry Nutraceuticals Ltd.
 • Hansen Holding A/S
 • Fuqing King Dnarmsa Spirulina Co., Ltd.
 • Prolgae Spirulina Malzemeleri Pvt. Ltd.
 • Naturex SA
 • Cyanotech Şirketi
 • Duyarlı Teknolojiler Şirketi   

 Bu Araştırma Raporunu Satın Almadan Önce Sorgulayın:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/spirulina-market-102479

Hakkımızda:

Fortune Business Insights™  uzman kurumsal analiz ve doğru veriler sunarak her büyüklükteki kuruluşun zamanında kararlar almasına yardımcı olur. Müşterilerimiz için yenilikçi çözümler tasarlayarak, işlerine özgü zorlukları çözmelerine yardımcı oluyoruz. Amacımız, faaliyet gösterdikleri pazara ayrıntılı bir genel bakış sunarak müşterilerimizi bütünsel pazar istihbaratı ile güçlendirmektir.

Bize Ulaşın:
Fortune Business Insights™ Pvt. Ltd.
9. Kat, Simge Kulesi,
Baner-Mahalunge Yolu,
Baner, Pune-411045, Maharashtra, Hindistan.

Telefon :
ABD: +1 424 253 0390
İngiltere: +44 2071 939123
APAC: +91 744 740 1245
E-posta[email protected]

Fortune Business Insights™

Linkedin  | heyecan  | Bloglar