Küresel endüstriyel kenevir pazarının büyüklüğü, çok sayıda son kullanım endüstrisinden ve çok yönlü doğadan gelen artan talepten ivme kazanmaya hazırlanıyor. Fortune Business Insights™ , bu bilgiyi “ Endüstriyel Kenevir Pazarı, 2022-2029 ” başlıklı bir sonraki raporda sundu . Rapor ayrıca endüstriyel kenevirin tekstil, diyet takviyeleri, içecek ve kozmetik endüstrilerinde yaygın olarak kullanıldığını belirtiyor. Örneğin, Şubat 2020’de Colgate’in bir yan kuruluşu olan Hello Products LLC, Ulta Beauty’de yeni bir CBD ağız bakımı yelpazesini piyasaya sürdü. İki dudak balsamı, iki gargara ve üç diş macunu içerir. Her ürün, ABD merkezli ortak çiftliklerden elde edilen kenevir özü ve yağı içerir.

Küresel yiyecek ve içecek endüstrisi, birden fazla çevrimdışı ve çevrimiçi yiyecek zinciri içerir. COVID-19 salgını, raf ömrü olan gıdalar ve süt ürünleri gibi paketlenmiş yiyecek ve içeceklere olan talebi artırdı. Ancak, dünya genelinde birkaç ülkede restoran ve barların tamamen kapatılması, yakın gelecekte büyümeyi kısıtlayabilir. Özgün araştırma raporlarımız, hayati bölgelere yatırım yapmak için endüstrinin tam bir resmini elde etmenize yardımcı olacaktır.

COVID-19’un bu pazar üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu adresi ziyaret edin :

Pazar Segmentasyonu-

Kaynağa dayalı olarak, pazar geleneksel ve organik olarak ikiye ayrılır. Türüne göre kenevir lifi, kenevir tohumu yağı ve kenevir tohumu olarak üçe ayrılır. Uygulama açısından, ilaç, tekstil, kişisel bakım ve kozmetik, içecek ve gıdaya ayrılmıştır. Bunlar arasında tekstil segmentinin yakın gelecekte en büyük endüstriyel kenevir pazar payını kazanması bekleniyor. Bu büyüme, ürünün kot, ayakkabı, çanta ve konfeksiyon üretiminde artan kullanımına bağlanabilir.

Örnek Rapor Alın

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/industrial-hemp-market-102459

 

Rapor Kapsamı-

The study was conducted by extensive primary and secondary research. To derive the market value and growth rate, various approaches were taken into consideration. Also, the report includes an expected recovery time of the industry, keeping in mind the COVID-19 pandemic. The best and worst case scenarios would help clients make the right business decisions.

Drivers & Restraints-

Surging Usage in Salads and Dressings to Augment Growth

Industrial hemp is gaining more popularity in the global textile industry as it is considered to be stronger than cotton and is also renewable. It is used as fibers in this industry. Apart from that, it possesses numerous antioxidant properties and hence, is extensively adopted by cosmetic manufacturers. The food and beverages industry used industrial hemp seed oil in dressings and salads as it is considered to be nutritional. However, the expensive extraction process may hinder the industrial hemp market growth.

Regional Insights-

Europe to Dominate; Rising Import Activities in Germany & Switzerland to Favor Growth

 • Europe: The region is anticipated to remain in the forefront throughout the forthcoming years backed by the increasing import activities in Switzerland and Germany. Besides, the surging awareness of various benefits of industrial hemp is anticipated to propel its usage in personal care products in the region. The product is also known to cure insomnia and other ailments.
 • North America: It is expected to grow considerably on account of the increasing production of hemp-infused beverages. Also, the U.S. government has legalized the commercialization of industrial hemp as an agricultural commodity. Additionally, the product is majorly used in yoghurt, cereal bars, and smoothies.
 • Asia Pacific: The gradually increasing awareness of the product would accelerate regional growth. China would contribute to this growth as it is the largest exporter and producer of the product, followed by Japan and South Korea. At the same time, paper and textile manufacturers are making use of this product.

Inquire Before Buying Report

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/industrial-hemp-market-102459

 

Competitive Landscape-

Key Players Focus on Winning Funds & Gaining Fast Track Approvals to Compete in Market

The global market for industrial hemp is highly fragmented with the presence of several companies. Some of them are striving to gain approvals from regulatory bodies for producing and marketing their in-house products. A few others are focusing on achieving research grants to develop innovative products. Below are the two latest industry developments:

 • January 2021: The Ministry of Public Health approved the usage of industrial hemp in cosmetics in Thailand. It would enable domestic manufacturers to manufacture cosmetics containing hemp seed extract or hemp seed oil. But, these products should not have a THC level of more than 0.2% by weight.
 • January 2021: Greenfern Industries, a manufacturer of medical cannabis products, bagged a research grant worth $145,000 to investigate items developed from the by-products of hemp seed oil processing. It was provided by the Bioresource Processing Alliance (BPA).

A list of all the prominent industrial hemp manufacturers operating in the global market:

 • Hempco Food and Fibre Inc.
 • Ecofibre Ltd.
 • Hemp Inc.
 • Bafa Neu GmbH
 • Gencanna Global USA, Inc.
 • Hemp Oil Canada Inc.
 • Konoplex Group
 • Dun Agro Hemp Group
 • Colorado Hemp Works, LLC.
 • Canah International
 • MH Medical Hemp GmbH
 • Other key market players

Get a Customized Report

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/customization/industrial-hemp-market-102459

About Us:

Fortune Business Insights™ uzman kurumsal analiz ve doğru veriler sunarak her büyüklükteki kuruluşun zamanında kararlar almasına yardımcı olur. Müşterilerimiz için yenilikçi çözümler tasarlayarak, onların işlerine özgü zorlukları çözmelerine yardımcı oluyoruz. Amacımız, faaliyet gösterdikleri pazara ayrıntılı bir genel bakış sunarak müşterilerimizi bütünsel pazar istihbaratıyla güçlendirmektir.

Bizimle iletişime geçin:

Fortune Business Insights™ Pvt. Ltd.

9. Kat, İkon Kulesi,

Afiş – Mahalunge Yolu,

Baner, Pune-411045, Maharashtra, Hindistan.

Telefon:

ABD: +1 424 253 0390

Birleşik Krallık: +44 2071 939123

APAC: +91 744 740 1245

E-posta:  [email protected]

Fortune Business Insights™

Linkedin | heyecan | Bloglar