Fortune Business Insights™ ‘ın ” Soya Fasulyesi Yağı Piyasası, 2021-2028 ” başlıklı raporunda, küresel soya fasulyesi yağı pazarının büyüklüğünün, otomobil endüstrisinden soya fasulyesi yağına yönelik artan talep nedeniyle dinamik bir büyüme yaşamaya ayarlandığı ortaya çıktı .

Soya fasulyesi yağı, PVC termal olarak bozunduğunda salınan hidroklorik asit için bir plastikleştirici görevi görür. Bu tür yağlar, otomotiv motorunun yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olabilecek bir yağlayıcı olarak kullanıldığından, otomobil endüstrisinden soya fasulyesi yağına yüksek talep vardır. Bu nedenle, bu petrole olan artan talebin bu pazarın büyümesini yönlendirmesi bekleniyor. Ayrıca, soya fasulyesi yağı sıcaklığa dayanıklıdır, çevre dostudur ve kolayca temin edilebilir. Bu tür yağlar, daha düşük üretim maliyeti gerektirir ve bu da, bu pazarın büyümesine yön veren bir diğer önemli faktördür.

Ancak soya fasulyesi yağının gıda endüstrisinde kullanımına ilişkin katı kural ve düzenlemelerin bu pazarın büyümesini engelleyeceği öngörülmektedir.

COVID-19 Etkisi:

COVID-19 salgını dünya çapında tüm büyük endüstrileri ve ekonomileri ciddi şekilde etkiledi. Artan sokağa çıkma kısıtlamaları ve dünya çapında işletmelerin kapanması nedeniyle, soya fasulyesi yağı üretimi ve dağıtımı olumsuz etkilendi ve bunun birkaç bölgede bu pazarın büyümesini engellemesi bekleniyor.

 

Örnek Rapor Alın

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/sample/soybean-oil-market-106282

 

Pazar Bölümlendirmesi:

On the basis of application, this market is classified into plasticizers, fuel additives, pigment dispersion agent, and others. Based on end-use, the market is divided into automotive, adhesives and sealants, food and beverages, and others. By geography, the market is clubbed into North America, Europe, Asia Pacific, South America, and the Middle East & Africa.

 

Highlights/Summary:

The report delivers a holistic evaluation of all market segments and offers an in-depth analysis of the market drivers, trends, restraints, and opportunities. In addition, the report contains tangible insights into the regional dynamics shaping the market, as well as incorporates a granular examination of the key market players’ profiles and strategies.

 

Drivers/Restraints:

Increasing Demand for Soybean Oil from the Food Industry to Propel the Market

The soybean oil is used in food and beverage industry as a coating for wrapping the food items. This type of oil is biodegradable, renewable, and is easily available for use. Hence, there is a high demand for this oil from the food industry. This oil is widely used vegetable oil which serves as a substitute in the chemical industry due to its low price and maximum output. This is an important factor contributing to the growth of this market.

Inquire Before Buying Report

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/soybean-oil-market-106282

 

Regional Insights:

Increasing Demand for Soybean Oil from the Adhesives and Sealants Industry to Boost the Asia Pacific Market Growth

Asia Pacific region is projected to dominate in the soybean oil market share on account of the increasing usage of this oil from the automotive, adhesives and sealants industries.

North America region is anticipated to grow speedily in this market due to the easy accessibility to the soybean oil owing to its fewer prices is projected to fuel this market’s growth.

 

Competitive Landscape:

Strong Focus on Increased Production of Soybean Oil by Key Players to Boost Competition

The leading companies in the soybean oil market are focusing on increasing their production and distribution capabilities of this oil in several regions by collaborating with small scale and large scale companies. This has resulted in the increasing competition among key companies which will help them to widen their business offerings and strengthen their market position.

Industry Development:

May 2020: Elekeiroz, a producer and distributor of plasticizers signed an agreement with Nexoleum for the production of plasticizers using soybean oil as feedstock.

 

List of Key Players Covered in the Soybean Oil Market Report:

  • Galata Chemicals LLC
  • Arkema
  • The DOW Chemical Company
  • KH Chemicals
  • CHS Inc.
  • Ferro Corporation
  • Hairma Chemicals (GZ) Ltd.
  • Sigma-Aldrich

Get a Customized Report

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/customization/soybean-oil-market-106282

About Us:

Fortune Business Insights™  doğru veriler ve yenilikçi kurumsal analizler sunarak her büyüklükteki kuruluşun uygun kararlar almasına yardımcı olur. Müşterilerimize, işlerine özgü çeşitli zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olarak yeni çözümler uyarlıyoruz. Amacımız, faaliyet gösterdikleri pazarın ayrıntılı bir genel görünümünü sağlayarak onları bütünsel pazar zekasıyla güçlendirmektir.

Adres:

Fortune Business Insights Pvt. Ltd.9. Kat, Simge Kulesi, Baner –

Mahalunge Yolu, Baner, Pune-411045,

Maharaştra, Hindistan

Telefon:

ABD: +1 424 253 0390

Birleşik Krallık: +44 2071 939123

APAC: +91 744 740 1245

E-posta:  [email protected]

LinkedIn  Facebook  Twitter